2021 - GOK - Rozkręćmy KULTURĘ w gminie Łukta


Gminny Ośrodek Kultury w Łukcie zdobył środki na działania lokalne w obszarze kultury. Pierwszym etapem było przeprowadzenie diagnozy, aby poznać nowe pomysły mieszkańców, zainicjować nowe działania. Przez te badania chcieliśmy lepiej dostosować ofertę GOK-u do oczekiwań mieszkańców. Skąd środki ? – otóż nasz wniosek znalazł się w gronie zwycięzców programu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury - Program Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2021. Celem programu jest poszerzenie dostępu do kultury, stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi współpracy i komunikacji, po-budzenie aktywności obywatelskiej w przestrzeni kultury, wykreowanie warunków sprzyjających nowoczesnej edukacji kulturalnej i artystycznej. Razem Rozkręćmy KULTURĘ w gminie Łukta!


 

7 czerwca odbyło się spotkanie z autorami inicjatyw, które miało na celu wyjaśnienie wszelkich wątpliwości i odpowiedzi na nurtujące pytania, tak aby wnioski zostały prawidłowo złożone. W spotkaniu uczestniczyła przedstawicielka Stowarzyszenia CAL z ramienia Narodowego Centrum Kultury. Termin zgłaszania inicjatyw minął w piątek, 11 czerwca 2021 r. Do Gminnego Ośrodka Kultury w Łukcie wpłynęło 7 pomysłów inicjatyw w ramach projektu „Rozkręćmy KULTURĘ w gminie Łukta”, dofinansowanego z programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2021. Mieszkańcy zgłosili następujące pomysły:
-„Zaczarowana Łukta”
- „Festiwal Fantazy”
- „Łukta w Obiektywie serca”
- „Intuicja, kreacja i moc
- warsztaty intuicyjnego malowania/tworzenia z elementami arteterapii”
- „Wszyscy jesteśmy KREATYWNI - warsztaty kreatywnego działania, tworzenia i rozwiązywania problemów” - „Poznaj magię Florczak”
- „Zjazd gitarowy/ukulelowy plus warsztaty w Łukcie”


 14 czerwca zebrała się komisja konkursowa, w składzie: Dorota Pawełczyk z UG w Łukcie, Katarzyna Miszczuk - przedstawicielka środowiska artystycznego oraz Agnieszka Karmiłowicz z GOK w Łukcie. Komisja zebrała się, aby wyłonić najlepsze inicjatywy, które zostaną przedstawione Narodowemu Centrum Kultury w Warszawie w celu akceptacji i uzyskania dofinansowania na ich realizację. Maksymalna kwota dofinansowania możliwa do uzyskania to 22.000,00 zł. Nad prawidłowym przebiegiem obrad komisji czuwała Pani Grażyna Gnatowska - animator kultury ze Stowarzyszenia CAL, która reprezentowała Narodowe Centrum Kultury.


Inicjatywy lokalne ruszyły pełną parą!

Dla przypomnienia dodamy, że w konkursie na inicjatywę lokalną wyłoniono aż 6 pomysłów, które zgłosili mieszkańcy gminy Łukta. A zatem „Wspólnie rozkręcamy kulturę w gminie Łukta”! W sierpniowe popołudnia odbywały się „Warsztaty Intuicyjnego malowania / tworzenia z elementami arteterapii.” Te oryginalne zajęcia prowadzone były przez Panią Helenę Michel, mieszkankę naszej gminy. Podczas zajęć uczestniczki (bo na warsztaty zgłosiły się jedynie przedstawicielki płci pięknej) mogły wejrzeć w głąb siebie, wsłuchać się w swój wewnętrzny głos, wyciszyć i odkryć swoje twórcze potencjały. Uczestniczki pod czujnym okiem Pani Michel wykonały oryginalne, bardzo osobiste i inspirujące prace plastyczne metodami kolażu (technika artystyczna polegająca na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw) oraz malowania farbami.

Dla mieszkańców pasjonujących się muzyką, a konkretnie grą na gitarze i ukulele, zorganizowane zostały warsztaty gitarowe w GOK w Łukcie. Podczas zajęć uczestnicy szlifowali swoje umiejętności gry na gitarze i ukulele pod czujnym okiem instruktora Pana Roberta Tokarskiego. Finałem spotkań był „Zjazd Gitarowy/Ukulelowy w Łukcie”, który odbył się w piątek, 3 września 2021 r. przed Gminnym Ośrodkiem Kultury. Uczestnicy, przy towarzystwie mieszkańców gminy, wykonali wyćwiczony utwór pt. „Biały miś” na swoich instrumentach. Spotkanie okraszone zostało również występem duetu: Anna Świętochowska (wokal), Zbyszek Supieta (akompaniament). Dla wszystkich zgromadzonych przygotowane zostało ognisko z kiełbaskami i słodki poczęstunek.

 „Zaczarowana Łukta”, to inicjatywa, która zebrała grono młodych uczestników. Pod tą tajemniczą nazwą, kryły się warsztaty sztuki iluzji dla dzieci i młodzieży. Przez kilka tygodni dzieci uczyły się różnych technik iluzjonistycznych pod okiem zawodowego iluzjonisty Adama Duryło. Na zajęciach przygotowywały rekwizyty oraz ćwiczyły sprawne ruchy dłońmi, tak by oglądający widz nie poznał tajników triku. Zajęcia były również przygotowaniem do występu uczestników warsztatów przed publicznością. Miały ku temu okazje podczas „Pikniku rodzinnego”, który odbyło się we Florczakach w sobotę, 28 sierpnia 2021 r.

 „Poznaj Magię Florczaki” to wydarzenie, które odbyło się 28 sierpnia 2021 r. Podczas spotkania miał miejsce plener malarski „Moje magiczne wakacje” dla dzieci i młodzieży, nad którego przebiegiem merytorycznym czuwała Pani Helena Michel, a kwestii formalnych dopilnowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich we Florczakach. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych całą imprezę można zaliczyć do bardzo udanych. Większość atrakcji przenieśliśmy do świetlicy wiejskiej we Florczakach. Podczas pleneru było dużo atrakcji dla dzieci i młodzieży: dmuchańce, fotobudka, popcorn, malowanie twarzy, zmywalne tatuaże. Odbył się też występ uczestników warsztatów iluzjonistycznych z Łukty, a finałowym akcentem wydarzenia był występ „Iluzjonisty w rozjazdach” Pana Romana Roszyka.

 "I Festiwal Fantasy w Łukcie", który odbył się 25 września 2021 r., zostawił nas z mnóstwem buzujących, pozytywnych emocji. Mimo, że wydarzenie miało charakter kameralny, to nie zabrakło na nim miłośników fantastyki w szerokim pojęciu. Głównym punktem programu były spotkania autorskie z twórcami literatury fantastycznej: Norbertem Budzyńskim, Mariusz Roqfortem oraz Karolina Żuk-Wieczorkiewicz, dla której było to pierwsze tego typu spotkanie. Na uczestników festiwalu czekało wiele innych atrakcji, a wśród nich warsztaty plastyczne, czyli szycie fantastycznych stworów z filcu, gry planszowe, wystawa prac plastycznych wspomnianej autorki Karoliny Żuk-Wieczorkiewicz. Nie małą gratką była możliwość przetestowania prototypu gry planszowej "Mitrys - Magia Dwuświata", autorstwa Pawła Kopijera, oparta na uniwersum książek tego twórcy. Na uczestników konkursów czekały również nagrody książkowe, które rozeszły się jak świeże bułeczki. A jeśli już o książkach mowa… podczas festiwalu odbył się kiermasz książek oraz gadżetów z naszej łukciańskiej szwalni „Sakwa”.

 Wszystkie Inicjatywy Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2021"KALENDARZ WYDARZEŃ

05 Grudnia 2023

Objazdowy Mikołaj

06 Grudnia 2023

Objazdowy Mikołaj

16 Grudnia 2023

Jarmark Świąteczny

16 Grudnia 2023

Koncert Kolęd

29 Grudnia 2023

Zimowa Noc Gier Planszowych zobacz wydarzenie

zakończone
Andrzejki dla dzieci

24 Listopada 2023

zakończone
Święto Niepodległości

11 Listopada 2023

zakończone
Stand -Up Brudzewski i Bakteria

09 Listopada 2023

zakończone
Koncert Vanesa Harbek z zespołem - KUP BILET

08 Października 2023

zakończone
KartofLOVE

29 Września 2023

zakończone
godz. 17:00 - Gry Planszowe dla Seniorów

16 Września 2023

zakończone
I Festiwal Kolory Warmii i Mazur

02 Września 2023

zakończone
Dożynki Gminne

26 Sierpnia 2023

zakończone
Dni Łukty

21 Lipca 2023

zakończone
GODZ. 18:00 | NOC GIER PLANSZOWYCH

07 Lipca 2023

zakończone
Spływ kajakowy

05 Lipca 2023

zakończone
GODZ. 17:00 | Danie Wspólnych Chwil - KGW dla seniorów

29 Czerwca 2023

zakończone
GODZ. 16:00 | DNI RODZINY - Festyn przed GOK w Łukcie

25 Czerwca 2023

zakończone
GODZ. 18:30 | Koncert na zakończenie roku artystycznego

21 Czerwca 2023

zakończone
Urodziny Klubu Planszomaniacy Łukta

26 Maja 2023

zakończone
Otwarcie Parku Kasztanowego

19 Maja 2023

zakończone
Premiera książki Stanisława Raginiaka "CRUCIFIXIO"

12 Maja 2023

zakończone
Zajączek

05 Kwietnia 2023

zakończone
godz. 17:00 Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską

23 Marca 2023

zakończone
I Dzień Wiosny

21 Marca 2023

zakończone
III Gminny Turniej Szachowy, Łukta 2023

19 Marca 2023

zakończone
Magiczny Dzień Kobiet

08 Marca 2023

zakończone
Kaziuki Wilniuki

25 Lutego 2023

zakończone
Walentynki

14 Lutego 2023

zakończone
Dzień Babci i Dziadka w GOK-u

22 Stycznia 2023

zakończone
Noc Gier Planszowych vol.6

20 Stycznia 2023

zakończone
II Gminny Turniej Szachowy - Łukta 2023

15 Stycznia 2023

zakończone
I Konkurs Kolęd i Pastorałek "Kantyczki" 2023

13 Stycznia 2023

więcej >Projekty GOK i QLT

Sesje Rady Gminy

Majówkowa Wycieczka Rowerowa

Turniej Gier Komputerowych

Konkurs Plastyczny

Ochrona danych osobowych

Kantyczki


"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."
Operacja mająca na celu utworzenie Punktu Informacji Turystycznej - źródła wiedzy o gminie Łukta
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Wdrażanie Lokajnych Strategii Rozwoju.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.


"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."
Operacja mająca na celu Zakup sprzętu nagłośnieniowego dla Gminnego Ośrodka Kultury w Łukcie
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Gminny Ośrodek Kultury w Łukcie, adres: ul. Kościelna 2B, 14-105 Łukta, godziny otwarcia: 09:00 - 19:00,
nr tel. GOK: +48 (89) 646 64 64, dyrektor: +48 (89) 642 16 20, kino: +48 508 006 019, e-mail: gok@goklukta.pl Jesteśmy na Facebook-u
autor: Grzegorz Malinowski