2022 - Spotkanie z królową gier, czyli poznaj szachy


Grupa nieformalna pn. „Kulturalne Podziemie” otrzymała dofinansowanie w wysokości 5900 zł z programu mikrodotacji Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO - Warmia Mazury Lokalnie 5, na realizację projektu „Spotkanie z królową gier, czyli poznaj szachy”. Osobowości prawnej grupie użyczyło Stowarzyszenie QLT.

Grupę „Kulturalne Podziemie” tworzą młodzi mieszkańcy Łukty, których jednym z zainteresowań jest właśnie „królewska gra”, jakim mianem często określane są szachy.
Celem projektu jest aktywizacja młodych osób, które zostały poddane wielomiesięcznej izolacji społecznej spowodowanej pandemią. Dzięki uczestnictwie w projekcie młodzi mieszkańcy zaistnieją w życiu lokalnej społeczności, otrzymają możliwość rozwoju osobistego poprzez realizację celów i rozwoju swoich pasji.
Jednym z celów jest również asymilacja młodzieży z terenów Ukrainy. Projekt zakłada nawiązanie relacji interpersonalnych z naszymi sąsiadami ze wschodu.

Projekt zakłada:

  •  zorganizowanie turnieju oraz szeregu spotkań szachowych,
  •  utworzenie klubu szachowo-planszowego,
  •  zorganizowanie warsztatów nauki gry w szachy.
  •  zorganizowanie otwartego spotkania gier planszowych.

wiceprezes Stowarzyszenia QLT Grzegorz Malinowski


Noc Gier Planszowych

26 sierpnia 2022 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łukcie odbyło się wydarzenie pod nazwą Noc Gier Planszowych. Organizatorami tego planszowego święta byli: nieformalna grupa Kulturalne Podziemie, Stowarzyszenie QLT, wolontariusze z projektu „Spotkanie z królową gier, czyli poznaj szachy”, a także łukciański klub planszowy „Planszomaniacy”. Do współpracy włączył się również GOK w Łukcie, który udostępnił salę bankietową oraz zbiór gier planszowych.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu pod nazwą „Spotkanie z królową gier, czyli poznaj szachy” realizowanego ze środków programu mikrodotacji Fundusz Inicjatyw Obywatelskich „NOWEFIO – Warmia Mazury Lokalnie 5” dofinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Wydarzenie przyciągnęło wielu wielbicieli gier planszowych, rodziny, dzieci oraz młodzież. Różnorodność tytułów gier sprawiła, że każdy znalazł coś dla siebie. Na stołach znalazły się zarówno gry łatwe dla dzieci, rodzinne, a także średniozaawansowane i trudne, wymagając znajomości pokaźnego zestawu zasad gry. Oczywiście osobom nowym i raczkującym w świecie gier planszowych, bardziej doświadczeni gracze przychodzili z pomocą i pomagali zrozumieć reguły gry. Dla graczy, którzy potrzebowali zastrzyku energii (wszak rozgrywki trwały 9h!) przygotowaliśmy stolik kawowy i słodki poczęstunek. Najwytrwalsi zostali do godz. 3:30.

Podczas „nocy” odbył się również turniej w grze logiczno-pamięciowej „Przewrotne Żabki”. Do zmagań na planszy przystąpiło 16 osób. Zwycięzcą okazał się Bartosz Kuczyński. Drugie, trzecie i czwarte miejsce zajęli kolejno Antek, Ania i Sebastian. Serdecznie gratulujemy! Laureatom zostały wręczone nagrody rzeczowe w postaci gier planszowych. Nagrody zostały pozyskane z budżetu projektu oraz od sponsorów, którym serdecznie dziękujemy. Swoje wsparcie okazała Gmina Łukta, oraz Sklep Akwarel.

Agnieszka Karmiłowicz


Warsztaty Szachowe

Uczestnicy projektu mieli możliwość poznać królową gier, czyli szachy, oraz wziąć udział w turniej. Poznali zasady gry w szachy uczestnicząc w warsztatach pod okiem profesjonalnych instruktorów.


 

I-szy Gminny Turniej Szachowy

2 października 2022 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łukcie odbył się I-szy Gminny Turniej Szachowy. Do turnieju przystąpiło 18 osób. O godz. 9:00 rozpoczęło się losowanie pierwszych par i po 15 min. rozpoczęły się pierwsze partie. Turniej miał charakter otwarty, co oznacza, że mógł w nim uczestniczyć każdy niezależnie od wieku. Turniej odbywał się w systemie szwajcarskim na dystansie 5 rund w tempie P’30. [Turniej rozgrywany systemem szwajcarskim składa się z dowolnej ilości rund. Dwóch zawodników gra ze sobą tylko raz w przeciągu całego turnieju (dokładniej w jedynym cyklu turnieju). Za osiągnięty wynik w starciu zawodnicy otrzymują punkty. Zwycięzcą turnieju zostaje zawodnik, który zdobędzie największą ilość punktów. W pierwszej rundzie kojarzenie par jest zazwyczaj losowe. W kolejnych rundach przeciwnicy kojarzeni są w ten sposób, że różnica w zdobytych dotychczas przez nich punktów jest możliwie najmniejsza. - źródło sortclubrank.pl]. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwali sędziowie: Feliks Stachowicz, Paweł Klimiuk, Grzegorz Miśta.

Po rozegraniu 5 rund ogłoszono zwycięzców. Pierwsze miejsce zdobył Maciej Piotrowski, który wygrał wszystkie spotkania i zdobył maksymalną liczbę 5 punktów. Drugie miejsce zajął Bartosz Kuczyński z wynikiem 4 punktów, a trzecie Kamil Kalisz, który za swoją grę otrzymał 3,5 punków. Zwycięzcom zostały wręczone puchary oraz nagrody rzeczowe w postaci książek o tematyce szachowej. Nie tylko najlepsi mogli cieszyć się z nagród. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy szachowy brelok, a osoby które zebrały więcej punktów również książki o tematyce szachowej. Cały turniej odbywał się pod patronatem Wójta Gminy Łukta Roberta Malinowskiego.

Środki na nagrody oraz honorarium dla sędziów zostały pozyskane z budżetu Gminy Łukta oraz z programu mikrodotacji Fundusz Inicjatyw Obywatelskich „NOWEFIO – Warmia Mazury Lokalnie 5” dofinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Turniej szachowy był ostatnim działaniem projektu pt. „Spotkanie z królową gier, czyli poznaj szachy”. Projekt był realizowany przez grupę nieformalną „Kulturalne Podziemie”, która była pomysłodawcą projektu, oraz przez Stowarzyszenie QLT. W ramach projektu odbyły się także warsztaty szachowe, które przeprowadzili instruktorzy z Ostródy. Dodatkowym działaniem było również przeprowadzenie Nocy Gier Planszowych. Jednak najważniejszym punktem projektu, który udało nam się zrealizować to wspólna integracja mieszkańców naszej gminy. Projekt zrzeszył grupy szachowych pasjonatów, którzy zadeklarowali dalsze uczestnictwo, tym razem w nowo powstałym klubie szachowym.

Agnieszka Karmiłowicz

 

 



KALENDARZ WYDARZEŃ

05 Grudnia 2023

Objazdowy Mikołaj

06 Grudnia 2023

Objazdowy Mikołaj

16 Grudnia 2023

Jarmark Świąteczny

16 Grudnia 2023

Koncert Kolęd

29 Grudnia 2023

Zimowa Noc Gier Planszowych zobacz wydarzenie

zakończone
Andrzejki dla dzieci

24 Listopada 2023

zakończone
Święto Niepodległości

11 Listopada 2023

zakończone
Stand -Up Brudzewski i Bakteria

09 Listopada 2023

zakończone
Koncert Vanesa Harbek z zespołem - KUP BILET

08 Października 2023

zakończone
KartofLOVE

29 Września 2023

zakończone
godz. 17:00 - Gry Planszowe dla Seniorów

16 Września 2023

zakończone
I Festiwal Kolory Warmii i Mazur

02 Września 2023

zakończone
Dożynki Gminne

26 Sierpnia 2023

zakończone
Dni Łukty

21 Lipca 2023

zakończone
GODZ. 18:00 | NOC GIER PLANSZOWYCH

07 Lipca 2023

zakończone
Spływ kajakowy

05 Lipca 2023

zakończone
GODZ. 17:00 | Danie Wspólnych Chwil - KGW dla seniorów

29 Czerwca 2023

zakończone
GODZ. 16:00 | DNI RODZINY - Festyn przed GOK w Łukcie

25 Czerwca 2023

zakończone
GODZ. 18:30 | Koncert na zakończenie roku artystycznego

21 Czerwca 2023

zakończone
Urodziny Klubu Planszomaniacy Łukta

26 Maja 2023

zakończone
Otwarcie Parku Kasztanowego

19 Maja 2023

zakończone
Premiera książki Stanisława Raginiaka "CRUCIFIXIO"

12 Maja 2023

zakończone
Zajączek

05 Kwietnia 2023

zakończone
godz. 17:00 Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską

23 Marca 2023

zakończone
I Dzień Wiosny

21 Marca 2023

zakończone
III Gminny Turniej Szachowy, Łukta 2023

19 Marca 2023

zakończone
Magiczny Dzień Kobiet

08 Marca 2023

zakończone
Kaziuki Wilniuki

25 Lutego 2023

zakończone
Walentynki

14 Lutego 2023

zakończone
Dzień Babci i Dziadka w GOK-u

22 Stycznia 2023

zakończone
Noc Gier Planszowych vol.6

20 Stycznia 2023

zakończone
II Gminny Turniej Szachowy - Łukta 2023

15 Stycznia 2023

zakończone
I Konkurs Kolęd i Pastorałek "Kantyczki" 2023

13 Stycznia 2023

więcej >



Projekty GOK i QLT

Sesje Rady Gminy

Majówkowa Wycieczka Rowerowa

Turniej Gier Komputerowych

Konkurs Plastyczny

Ochrona danych osobowych

Kantyczki


"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."
Operacja mająca na celu utworzenie Punktu Informacji Turystycznej - źródła wiedzy o gminie Łukta
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Wdrażanie Lokajnych Strategii Rozwoju.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.


"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."
Operacja mająca na celu Zakup sprzętu nagłośnieniowego dla Gminnego Ośrodka Kultury w Łukcie
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Gminny Ośrodek Kultury w Łukcie, adres: ul. Kościelna 2B, 14-105 Łukta, godziny otwarcia: 09:00 - 19:00,
nr tel. GOK: +48 (89) 646 64 64, dyrektor: +48 (89) 642 16 20, kino: +48 508 006 019, e-mail: gok@goklukta.pl Jesteśmy na Facebook-u
autor: Grzegorz Malinowski